Prečo študovať na katedre elektroenergetiky a elektrických pohonov?

Bakalárske štúdium

študijný program elektrotechnika
študijný odbor elektrotechnika

Elektroenergetika

Absolvent študijného programu predstavuje odborníka s multidisciplinárnym presahom technických vedomostí, ktoré vie aplikovať a interpretovať na základe poznatkov z predmetov technického základu elektrotechniky a elektroniky so zameraním na oblasť elektroenergetiky. Okrem toho získa taktiež špecifické odborné vedomosti, schopnosti a zručnosti z oblastí elektrotechnológie, výkonovej elektroniky, automatizácie a priemyselnej informatiky, merania a počítačovej techniky.

Po absolvovaní štúdia vie absolvent aplikovať špecializované vedomosti z oblasti prvotných a druhotných zdrojov energie, rozumie princípom výroby, prenosu a rozvodu elektrickej energie a vie ich využiť v reálnej prevádzke elektrizačnej sústavy. Je spôsobilý projektovať náhradné schémy a prevádzkové charakteristiky silnoprúdových prvkov a zariadení pre výrobu, rozvod a užitie elektrickej energie, pričom ich vie používať pri analýze ustálených prevádzkových stavov elektrizačnej sústavy využívajúc informácie ohľadne mechaniky elektrických vedení. Štúdium je ukončené štátnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba bakalárskej práce.

Elektrické pohony a trakcia

Absolvent študijného programu predstavuje odborníka s multidisciplinárnym presahom technických vedomostí, ktoré vie aplikovať a interpretovať na základe poznatkov z predmetov technického základu elektrotechniky a elektroniky so zameraním na oblasť elektrických pohonov a elektrickej trakcie. Okrem toho získa taktiež špecifické odborné vedomosti, schopnosti a zručnosti z oblastí elektrotechnológie, výkonovej elektroniky, automatizácie a priemyselnej informatiky, merania a počítačovej techniky.

Po absolvovaní štúdia vie absolvent aplikovať špecializované vedomosti zamerané na komerčné elektrické pohony, ako aj na špeciálne elektrické pohony, na ktoré sú kladené vysoké požiadavky prevádzkovej a funkčnej bezpečnosti a ovláda spôsoby na zlepšovanie bezporuchovej prevádzky elektrických pohonov a presnosť ich riadenia aplikovaných v priemysle všeobecne, resp. špeciálne v automobilovom priemysle. Taktiež vie analyzovať špecifické vlastnosti elektrických motorov, pracovných strojov a napájacích zdrojov ako základných súčastí elektrického pohonu, pričom využíva poznatky o základných teoretických princípoch automatickej regulácie. Pri zameraní na elektrickú trakciu dokáže absolvent naviac vytvárať principiálne schémy hnacích vozidiel s elektrickou trakciou a aplikovať vedomosti o vlastnostiach moderných trakčných pohonov, vlastnostiach trakčných meničov a nových konceptoch vozidiel. Štúdium je ukončené štátnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba bakalárskej práce.

Inžinierske štúdium

študijný program výkonové elektronické systémy
študijný odbor elektrotechnika

Elektroenergetika

Absolvent študijného programu predstavuje odborníka, ktorý ovláda princípy a metódy používané pri návrhu, konštrukcii a projektovaní elektroenergetických a elektrotechnických zariadení, kde sa vo vysokej miere uvažuje s implementáciou výkonových elektronických systémov. Absolvent je spôsobilý na samostatné projekčné, konštruktérske a návrhové práce, vytváranie, posudzovanie, realizáciu a vyhodnocovanie rozsiahlych  projektov zameraných na oblasť elektroenergetiky, pri ktorých aktívne využíva výpočtovú techniku a proprietárne softvérové nástroje.

Po absolvovaní štúdia vie absolvent aplikovať princípy a metódy používané pri projektovaní a riadení elektrizačných sústav. Rozumie základným konceptom riadenia elektrizačných sústav, uplatňovaniu techniky riadenia frekvencie a napätia v elektrizačnej sústave vrátane zabezpečenia a aktivácie podporných služieb. Podľa typu technológie pre výrobu, prenos či distribúciu elektrickej energie vie zvoliť vhodné prostriedky informačno-komunikačných technológií podporujúce chránenie, prevádzku a dispečerské riadenie elektrických sietí. Pozná základné parametre určujúce kvalitu elektrickej energie a vie aplikovať metódy pre ich meranie, vyhodnocovanie a potláčanie. Štúdium je ukončené štátnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba diplomovej práce.

Elektrické pohony a trakcia

Absolvent študijného programu predstavuje odborníka, ktorý ovláda princípy a metódy používané pri návrhu, konštrukcii a projektovaní elektrotechnických zariadení, kde sa vo vysokej miere uvažuje s implementáciou výkonových elektronických systémov. Absolvent je spôsobilý na samostatné projekčné, konštruktérske a návrhové práce, vytváranie, posudzovanie, realizáciu a vyhodnocovanie rozsiahlych  projektov zameraných na oblasť elektrických pohonov a elektrickej trakcie, pri ktorých aktívne využíva výpočtovú techniku a proprietárne softvérové nástroje.

Po absolvovaní štúdia absolvent ovláda princípy a metódy používané pri návrhu elektrických strojov a vie implementovať komplexné algoritmy riadenia elektrických pohonov. Podľa definovaných elektrických parametrov cieľovej aplikácie vie navrhnúť, verifikovať a prevádzkovať zložité riešenia elektrických pohonov širokého aplikačného spektra. Dokáže kvalifikovane rozhodovať o koncepčných otázkach a o riadení veľkých organizačných projektov v oblasti elektrických pohonov a trakcie. Štúdium je ukončené štátnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba diplomovej práce.

Doktorandské štúdium

študijný program silnoprúdová elektrotechnika
študijný odbor elektrotechnika

Absolvent študijného programu Silnoprúdová elektrotechnika v odbore Elektrotechnika reprezentuje kvalifikovaného odborníka s unikátnymi vedomosťami a zručnosťami reflektujúcimi stávajúce a moderné trendy v odbore silnoprúdovej elektrotechniky. Ide najmä o oblasti elektroenergetiky, výkonovej elektroniky a elektrických pohonov, vrátane systémov pre automotívne a elektromobilitné aplikácie. Pridanou hodnotou štúdia odboru elektrotechnika v danom programe je rozšírenie vedomostí na oblasť riadenia uvedených systémov, vrátane tvorby, ladenia a implementácie riadiacich algoritmov.

Absolvent je schopný analyzovať komplexné problémy a vie kriticky pristupovať k hľadaniu riešenia zadaných úloh. Dokáže zostaviť, analyzovať a kriticky hodnotiť komplexný výpočtový model skúmaného problému. Je schopný tvorivo aplikovať praktické využitie nadobudnutých vedomostí a vedeckých postupov pri analýze, syntéze a návrhu systémov, ktoré sú predmetom odboru silnoprúdová elektrotechnika. Vie konfrontovať výsledky svojej práce, pričom dokáže zdôvodniť použité metódy a prístupy, a vhodnosť ich výberu. Výsledky dokáže predkladať v predpísanej forme záverečných správ, projektov, resp. vo forme odborných publikácií. Pred odbornou verejnosťou vie argumentovať, vyvodzovať závery a diskutovať o svojom vedeckom bádaní.