Vedecko-výskumné aktivity oddelenia Elektroenergetiky sú orientované na problematiku výroby, prenosu a distribúcie elektrickej energie. V oblasti výroby elektrickej energie sú výskumné aktivity zamerané na modelovanie prevádzky obnoviteľných zdrojov energie.
Vedecko-výskumné aktivity oddelenia Elektroenergetiky sú orientované na problematiku výroby, prenosu a distribúcie elektrickej energie. V oblasti výroby elektrickej energie sú výskumné aktivity zamerané na modelovanie prevádzky obnoviteľných zdrojov energie. Získané poznatky sú následne využívané pri tvorbe ich simulačných modelov určených pre analýzu prevádzky elektrizačnej sústavy a pre optimalizáciu nasadzovania týchto zdrojov v rámci virtuálnych blokov, bilančných skupín a miestnych distribučných sústav.
V oblasti prenosu a distribúcie elektrickej energie sú vedecko-výskumné aktivity zamerané na modelovanie a simuláciu prevádzky a riadenia elektrizačnej sústavy. V poslednom období je táto činnosť zameraná na dva smery. Prvým je E-mobilita, kde sa výskumné aktivity orientujú na problematiku zabezpečenia výkonu pre nabíjanie elektromobilov s využitím lokálnych zdrojov energie a batériových úložísk. Cieľom je minimalizovať resp. úplne potlačiť negatívny dopad na napájaciu sieť v mieste pripojenia nabíjacej infraštruktúry z hľadiska veľkosti a zmien odoberaného výkonu.
Druhým smerom je stochastické modelovanie prevádzky prvkov distribučnej sústavy s premenlivým charakterom odberu resp. výroby. Cieľom je, na základe nameraných dát, vytvoriť štatistické modely reálnych prvkov a objektov sústavy, ktoré umožnia náhodné generovanie časových priebehov ich prevádzkových parametrov a z toho vychádzajúcich realistických prevádzkových scenárov pre modelovanú časť distribučnej sústavy. Tým vznikne nástroj pre komplexnú analýzu reálne očakávaných prevádzkových podmienok vo vyšetrovanej časti distribučnej sústavy, vrátane možných prevádzkových extrémov, ako aj frekvenciu ich výskytu.
Neoddeliteľnou súčasťou výskumných aktivít oddelenia je riešenie problematiky kvality elektrickej energie, či už v distribučnej alebo prenosovej sústave. Problematika je riešená komplexne, t.j. pozornosť je venovaná príčinám vzniku zhoršenej kvality napätia, nepriaznivým dôsledkom, štatistikám v rôznych miestach sústavy a samozrejme aj možnostiam pre zlepšenie kvality prostredníctvom aplikácie príslušných zariadení alebo návrhom ďalších realizovateľných opatrení.
Najvýznamnejší priemyselní partneri: