Bakalárske štúdium
študijný program elektrotechnika
študijný odbor elektrotechnika
Elektroenergetika
Absolvent študijného programu predstavuje odborníka s multidisciplinárnym presahom technických vedomostí, ktoré vie aplikovať a interpretovať na základe poznatkov z predmetov technického základu elektrotechniky a elektroniky so zameraním na oblasť elektroenergetiky. Okrem toho získa taktiež špecifické odborné vedomosti, schopnosti a zručnosti z oblastí elektrotechnológie, výkonovej elektroniky, automatizácie a priemyselnej informatiky, merania a počítačovej techniky.
Po absolvovaní štúdia vie absolvent aplikovať špecializované vedomosti z oblasti prvotných a druhotných zdrojov energie, rozumie princípom výroby, prenosu a rozvodu elektrickej energie a vie ich využiť v reálnej prevádzke elektrizačnej sústavy. Je spôsobilý projektovať náhradné schémy a prevádzkové charakteristiky silnoprúdových prvkov a zariadení pre výrobu, rozvod a užitie elektrickej energie, pričom ich vie používať pri analýze ustálených prevádzkových stavov elektrizačnej sústavy využívajúc informácie ohľadne mechaniky elektrických vedení. Štúdium je ukončené štátnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba bakalárskej práce.
Elektrické pohony a trakcia
Absolvent študijného programu predstavuje odborníka s multidisciplinárnym presahom technických vedomostí, ktoré vie aplikovať a interpretovať na základe poznatkov z predmetov technického základu elektrotechniky a elektroniky so zameraním na oblasť elektrických pohonov a elektrickej trakcie. Okrem toho získa taktiež špecifické odborné vedomosti, schopnosti a zručnosti z oblastí elektrotechnológie, výkonovej elektroniky, automatizácie a priemyselnej informatiky, merania a počítačovej techniky.
Po absolvovaní štúdia vie absolvent aplikovať špecializované vedomosti zamerané na komerčné elektrické pohony, ako aj na špeciálne elektrické pohony, na ktoré sú kladené vysoké požiadavky prevádzkovej a funkčnej bezpečnosti a ovláda spôsoby na zlepšovanie bezporuchovej prevádzky elektrických pohonov a presnosť ich riadenia aplikovaných v priemysle všeobecne, resp. špeciálne v automobilovom priemysle. Taktiež vie analyzovať špecifické vlastnosti elektrických motorov, pracovných strojov a napájacích zdrojov ako základných súčastí elektrického pohonu, pričom využíva poznatky o základných teoretických princípoch automatickej regulácie. Pri zameraní na elektrickú trakciu dokáže absolvent naviac vytvárať principiálne schémy hnacích vozidiel s elektrickou trakciou a aplikovať vedomosti o vlastnostiach moderných trakčných pohonov, vlastnostiach trakčných meničov a nových konceptoch vozidiel. Štúdium je ukončené štátnou skúškou, ktorej súčasťou je obhajoba bakalárskej práce.